Gin: Umjetnost miješanja i uživanja

5 Srpanj, 2023

Gin, glavni sastojak omiljenog nam gin & tonica svoju popularnost uživa već godinama. Postoje mnoge prilike u kojima uživamo baš s Gin Tonicom u ruci; od neformalnog druženja poslije posla do opuštenih zabava tijekom vikenda. U nadolazećem tekstu otkrit ćemo vam kako je gin nastao, koje su to zanimljive crtice iz njegove bogate povijesti te kako pripremiti koktele na bazi ovog neodoljivog pića.

Dvije, tri o bogatoj povijesti gina

Još od srednjeg vijeka ljudi su znali za ljekovito djelovanje i dezinfekcijsku ljekovitu moć bobica borovice, koje su se konzumirale u borbi protiv groznice, pa čak i protiv nametnika. Nizozemski liječnik Franciscus Sylvius de la Boe izumitelj je gina. U 16. stoljeću napravio je rakiju destiliranu s bobicama smreke, tzv. “Genever” (na nizozemskom: bobica smreke), koja se konzumirala u medicinske svrhe. Tijekom Osamdesetogodišnjeg rata (1568.-1648.), nizozemski su vojnici pili “Genever” kako bi se osjećali hrabrima i spremnima za bitku. U 17. stoljeću, genever je došao u Englesku, gdje je dobio naziv “gin”. U Engleskoj se gin počeo masovno proizvoditi, a popularnost je dosegla vrhunac tijekom 18. stoljeća, kad je bio jeftiniji i sigurniji za konzumaciju čak i od vode, koja je često bila zagađena.

Postavlja se pitanje kada se točno pojavio jedan od najtraženijih “dugih” pića na svijetu, Gin Tonic? Početkom 19. stoljeća, tijekom britanske okupacije Indije vojnici su morali svaki dan unositi kinin kako bi spriječili pojavu opasne malarije. Gorak okus prikrivali bi vodom, šećerom i limetom. Jednog dana, netko je dobio sjajnu ideju i dodao gina; i tako je nastao prvi Gin Tonic.

Priprema, pozor, destilacija

Prvi korak u proizvodnji gina je stvaranje alkoholne baze. To se obično postiže destilacijom žitarica poput ječma, raži ili pšenice. Destilirani alkohol mora biti visokokvalitetan i bez mirisa, kako bi se omogućilo dodavanje arome putem različitih biljaka. Nakon prve destilacije, alkohol se ponovno destilira, a tijekom tog procesa dodaju se različiti biljni sastojci koji ginu daju karakterističan okus. Ključni sastojci su borovice (eng. juniper), a zatim ostale biljke i začini poput korijandera, anđelike, citrusne kore, badema, klinčića itd. Ova mješavina biljnih sastojaka naziva se “botanicals”. Zatim smjesa mora odstajati, kako bi se aromatične tvari iz biljaka otpustile u alkohol (maceracija). Nakon toga, smjesa se ponovno destilira kako bi se dobila čista i aromatična tekućina.

Gin se nakon destilacije “odmara” nekoliko tjedana ili mjeseci kako bi se arome biljaka dodatno razvile, nakon čega se alkohol razrjeđuje vodom do željene jačine. Ginom smatramo alkoholna pića s udjelom alkohola minimalno 37,5%. Konačni korak u proizvodnji gina je filtracija, kojom se uklanjaju preostale nečistoće i osigurava bistra tekućina. Nakon filtracije, gin je spreman za flaširanje, distribuciju i konzumaciju.

Raznolike arome za najzahtjevnija nepca

Na tržištu postoji nepregledna ponuda ginova, od onih klasičnih, preko aromatiziranih varijanti do ginova sa šljokicama; ponešto za svačiji ukus.

U slučaju da ste u potrazi za klasičnim, London Dry ginom istražite Tanqueray London Dry ili Gordon’s London Dry. Opora borovica daje ovoj vrsti gina karakterističan, gorak okus kojeg mnogi poistovjećuju s “originalnim okusom” Gin Tonica te od njega ne žele odstupati.

Za ovu drugu skupinu obožavatelja gina, koja je inspirirana otkrivanjem novih aroma postoji izuzetno bogata tržišna ponuda. Od svijetlih, citrusnih ginova, do varijacija obogaćenima vanilijom, cimetom i drugim biljem ili voćem – mogućnosti su gotovo neograničene. Gordon’s Sicilian Lemon donijet će dašak svježine limuna sa Sicilije u vašu čašu, dok će vas Tanqueray Rangpur jednostavno osupnuti svježinom limete. Naranča je također popularan citrus za destilaciju, a nalazi se u posebnim varijantama ginova Tanqueray Sevilla i Gordon’s Mediterranean Orange. U slučaju da ste u potrazi za ginom arome bobičastog voća, Tanqueray Royale će vaše nepce oduševiti aromom crnog ribiza i francuske vanilije, dok će vam Gordon’s Pink približiti arome jagode i crvenog ribiza. Za istinsko uživanje, naša je preporuka kultni Tanqueray No. Ten gin, lagane ljetne arome ružičastog grejpfruta.

Jednostavni kokteli za nezaboravna druženja

Bilo da ste vrsni majstor u izradi koktela ili tek početnik koji istražuje neograničen svijet miksologije, gin je odličan odabir za bazu koktela. U nastavku donosimo recepture za nekoliko svjetskih klasika, prilagođene pripremi kod kuće.

Tom Collins

U visoku čašu dodajte led do vrha. Ulijte 40 ml Tanqueray LD gina, 20 ml Monin Lemon Rantcho koncentrata od limuna, 20 ml Monin Sugar Cane sirupa i 100 ml mineralne vode te lagano promiješajte. Dekorirajte kriškom svježeg limuna i uživajte!

No.10 Martini

U nisku čašu, punu leda ulijte 50 ml Tanqueray No. Ten gina i 10 ml Cinzano Bianco vermuta. Miješajte 20-ak sekundi i ispraznite sadržaj u martini/coupe čašu. Dekorirajte kriškom ili koricom limuna.

Negroni

U nisku čašu dodajte led do vrha. Ulijte 30 ml Campari bitera, 30 ml Tanqueray No. Ten gina i 30 ml Cinzano Rosso 1757 vermuta. Promiješajte piće i dekorirajte koricom svježe naranče.

Cheers!